Obecní úřad SMILOVICE
Smilovice 13
739 55 Smilovice u Třince
tel: 558 694 522, 724 181 050
email: ou-smilovice(at)smilovice.cz


informace pro turisty
zpět

Tiskové prohlášení k ubytování křesťanských uprchlíků ve středisku Karmel ve Smilovicích


19.02.2016 12:25 Zastupitelstvo obce Smilovice
.

Členové zastupitelstva obce Smilovice se distancují od nepravdivých prohlášení některých místních občanů a stoupenců různých politických stran a hnutí (především hnutí SPD – Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury) o neinformovanosti a nezabránění ubytování křesťanských iráckých rodin, které mají být ubytované ve středisku Karmel. Jedná se o soukromý objekt, který vlastní a provozuje Křesťanské společenství.

V pondělí 8. února 2016 navštívili zdejší Obecní úřad zastupitelé Slezské diakonie – ředitelka Zuzana Filipková, pan Petr Wiselka a emeritní biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání  Stanislav Piętak. V přítomnosti starosty oznámili, že od 19. 2. 2016 po dobu 3 až 8 týdnů bude ve shora uvedeném středisku ubytováno 33 iráckých občanů, kteří jsou za křesťanství ve své zemi pronásledování. Na základě této informace bylo neprodleně na pondělí 15. 2. 2016 svoláno řádné jednání zastupitelstva. Jednání bylo zaměřeno pouze na jeden bod a to, uvedené ubytování iráckých křesťanů ve středisku Karmelu.

Dne 12. 2. 2016 bylo Ministerstvem vnitra sděleno vedení Slezské diakonie, že ubytování pro irácké občany ve středisku Karmel je vhodné a splňuje stanovené podmínky. 

Jednání zastupitelstva probíhalo za přítomnosti občanů Smilovic, televizních společností a novinářů. Negativní byla účast cizích osob (hlavně hnutí SPD), které nemají trvalý pobyt ve  Smilovicích, a jejich jediným cílem bylo narušení klidného průběhu jednání. Když jim nebylo umožněno vstupovat do diskuze, využili své přítomnosti k pískání, bučení, posměškům atd. Tito lidé již v neděli kontaktovali naše občany, zvali je na jednání zastupitelstva a vyzývali k vyjádření odporu. Po ukončení jednání zastupitelstva se tato část lidí, bohužel společně s části našich občanů přesunula do Sportcentra, kde posléze vytvořili písemnou petici. Naši občané nyní obcházejí s podpisovým archem a postupně spoluobčany oslovují, aby připojili podpisy k vyjádření nesouhlasu s  ubytováním iráckých křesťanů ve středisku Karmel.

Žádáme smilovické občany, aby zvážili svůj postoj a nechali si důležitost poslání Slezské diakonie vysvětlit, tímto ulehčili pobyt iráckých křesťanů a urychlili jejich začlenění do společnosti. 

 

Ve Smilovicích dne 19. 2. 2016        

                                                                            Zastupitelstvo obce Smilovice

 
Oficiální stránky obce Smilovice © 2024 | prohlášení o přístupnosti | poslední aktualizace: 21.09.2020 16:47