Obecní úřad SMILOVICE
Smilovice 13
739 55 Smilovice u Třince
tel: 558 694 522, 724 181 050
email: ou-smilovice(at)smilovice.cz


informace pro turisty
zpět

Další křesťanští uprchlíci budou ubytováni v Brně a ve Smilovicích u Třince, doplní se skupina v Jihlavě


18.02.2016 12:41 

Nadační fond Generace 21
Křesťanům i dalším komunitám v Sýrii a v Iráku hrozí vyhlazení. Nechceme se jen dívat…

TISKOVÁ ZPRÁVA

Další křesťanští uprchlíci budou ubytováni v Brně a ve Smilovicích u Třince, doplní se skupina v Jihlavě

Ve skupině je celkem sedm rodin s šestnácti dětmi a juniory, dále tři svobodné sestry ve středním věku, dva starší manželé, jedna starší žena, jejíž manžel byl unesen islamisty a je nezvěstný, a dále vdova se dvěma staršími syny, z nichž jeden je zdravotně handicapovaný.

Přijíždějí například dva truhláři, manželé, kteří učili na střední škole biologii a občanskou výchovu, předák údržby elektrárny s vyšší odbornou technickou školou, VOŠ technik se specializací na automobily a klimatizace, malířka a učitelka umění na SŠ, dva učitelé arabštiny, dvě úřednice nebo učitelka v mateřské škole.

Financování projektu a spolupráce se státem

O příjezdu křesťanských uprchlíků již byli informováni zástupci příslušných obcí i krajských úřadů. Celý projekt organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 výhradně z prostředků českých soukromých podporovatelů z řad jednotlivců i různých církví a také díky podpoře britského charitativního Barnabas fondu. Žádné příjmy Nadačního fondu neplynou ze státního rozpočtu nebo z eurodotací. Nadační fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby, mezi něž patří výuka jazyka i seznámení se s českou kulturou a společnosti. „Harmonogram pobytu po příletu máme podrobně připravený a vybraní lidé se do České republiky nesmírně těší. Všichni zažili přímou zkušenost s krutostí takzvaného Islámského státu a řadě z nich bojovníci zavraždili příbuzné či přátele. Proto mají jedinou touhu – opět žít normální život a v bezpečí vychovávat své děti,“ přiblížil okolnosti příletu ředitel Nadačního fondu Generace 21 Jan Talafant.


Poznámka pro editory:

Snahou NF G21 je pomoci těm, kdo patří v současném krvavém konfliktu v Iráku a Sýrii mezi nejohroženější: místním křesťanům. „Křesťané jsou ve velmi složité situaci. Ze svých původních domovů uprchli do islámského prostředí, které o ně však nemá zájem. Křesťané zde živoří a nemají budoucnost. V utečeneckých táborech zažívají od muslimů další perzekuci a jasně jim je dáváno najevo, že zde nejsou vítáni. Řadě z nich byli zavražděni manželé, dcery, synové a další příbuzní nejen během teroru IS, ale také v letech předtím. Proto je pro ně jediná možnost, jak prožít plnohodnotně život, a často i přežít, požádat o azyl v zemích, kde křesťané nejsou pronásledováni,“ říká Jan Dezort, hlavní vyjednavač z NF G21.

Zástupci a spolupracovníci NF G21 uprchlické tábory v Erbílu v Iráku několikrát navštívili. Na vlastní oči se přesvědčili, že situace mnoha rodin je opravdu zoufalá a přímo na místě vytvořili seznam žadatelů o přijetí do ČR. Na seznamu jsou především celé rodiny a vdovy s dětmi, jejichž situace je beznadějná. Z těch, kteří již nestudují, má přes 35 % osob vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání, a 15 % středoškolské. Z mužů pak má vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání celá polovina. Jedná se o praktikující křesťany z křesťanských komunit, jejichž totožnost byla několikrát prověřena nejen v pohovorech, ale také ve spolupráci s místními církevními diecézemi, které jim nyní poskytují charitativní pomoc a osobně je znají.

Kontakt pro média:

Martin Frýdl
Mobil: 603 419 681
E-mail: martin.frydl@accpr.cz

http://www.gen21.cz/

 
Oficiální stránky obce Smilovice © 2024 | prohlášení o přístupnosti | poslední aktualizace: 21.09.2020 16:47